W każdej domowej apteczce jest miejsce na termometr, który pozwala ustalić, czy przypadkiem nie dopadło nas przeziębienie, lub inna choroba objawiająca się gorączką. Niegdyś chętnie sięgaliśmy po modele rtęciowe, współcześnie to miejsce zajmuje termometr elektroniczny, który nie tylko szybko podaje wyniki pomiaru, ale przede wszystkim jest zdecydowanie bezpieczniejszy. Producenci oferują różną funkcyjność i dokładność – pojawia się więc pytanie czym tak naprawdę różnią się elektroniki między sobą.
Termometr nie jedno ma imię
Termometry towarzyszą nam od 150 lat. Doczekały się wielu wersji, które dostępne są do dzisiaj. Aktualnie do wyboru mamy:
- termometry cieczowe (zawierające metale ciekłe, niegdyś rtęć)
- termometry galowe (zawierające w kapilarze stopy galu)
- termometry jednorazowe i wielorazowe zmiennofazowe w postaci pasków przykładanych do czoła
- termometry elektroniczne
Powyższe modele są powszechnie dostępnymi i znanymi. Przy wyborze odpowiedniego warto kierować się deklarowaną dokładnością oraz ergonomią użycia. Innymi słowy to nie cena powinna być wyznacznikiem wyboru, a rzeczywista wartość użytkowa urządzenia. Stąd też termometr elektroniczny jest najchętniej kupowanym produktem w tej grupie.
Termometr elektroniczny – rodzaje
W aptekach znajdziemy m.in.:
- termometr dotykowy
- termometr elektroniczny bezdotykowy działający na podczerwień
Modele dotykowe swoim kształtem przypominają te tradycyjne. Można nimi zmierzyć temperaturę w dole pachowym, jamie ustnej oraz w odbycie. To najprostsze egzemplarze, w których do pomiaru wykorzystywany jest ternistor. Niestety tego rodzaju termometry są podatne na uszkodzenia i nie dają miarodajnych wyników jeśli znajdują się w pobliżu pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez telefony komórkowe i aparaturę medyczną.
Termometr elektroniczny bezdotykowy swoim kształtem przypomina słuchawkę lub pistolet. Ze względu na szybkość i dokładność pomiaru, a także higienę jest stosowany także w szpitalach. Dokonują pomiaru dokładnie w tej zewnętrznej strefie ciała, w której chcemy, tym samym nie są ograniczone wyłącznie do czoła. Nowoczesny termometr elektroniczny na podczerwień do pomiaru wykorzystuje fale promieniowania podczerwonego, które w naturalny sposób są emitowane przez ciało. W dalszej kolejności wynik przekłada się na odczyt w formie cyfrowej, który jest podawany na wyświetlaczu LED. Warto podkreślić, że pomiar trwa kilka sekund i nie wymaga dotykania ciała chorej osoby, co jest szczególnie istotne, gdy trzeba zachować dystans, lub pomiaru dokonuje się u dziecka.
Wybierając termometr elektroniczny bezdotykowy należy zwrócić uwagę czy ma on odpowiednie certyfikaty (taki termometr znajdziemy m.in. na https://a-manada.pl/termometry-bezdotykowe). Produkt, który jest wiarygodny posiada oznaczenie dopuszczenia do obrotu. Jeśli zależy nam na skrupulatności, warto skusić się na termometr elektroniczny na podczerwień z dużym wyświetlaczem i możliwością zapamiętywania kilku wyników.