Niektóre firmy potrzebują większą ilość wody destylowanej. W tym przypadku jej kupno w sklepie staje się nieopłacalne, dodatkowo dochodzi problem z jej transportem. W takim przypadku doskonale sprawdzi się nieduży destylator elektryczny.
Budowa destylatora elektrycznego
Destylator elektryczny składa się z układu wodno-parowego i elektrycznego. W skład układu wodno-parowego wchodzi kocioł, chłodnica i zespół przelewowy.
Po wlaniu wody do kotła jest ona podgrzewana za pomocą wmontowanej grzałki, następnie woda przechodzi do wężownicy i dalej do chłodnicy kondensacyjnej. W niej zostaje skroplona i przewodem przekazywana do naczynia zbiorczego znajdującego się poza destylarką.
Zastosowanie destylatora elektrycznego
Jak sama nazwa mówi destylator elektryczny służy do szybkiego i wygodnego uzyskiwania wody destylowanej.
Jest niezbędny przede wszystkim w szpitalach, gdzie zapotrzebowanie na wodę destylowaną jest spore. Wykorzystywana jest do rozpuszczania leków do pożądanego stężenia. Bardzo szybko i łatwo łączy się zarówno z proszkami, jak i innymi cieczami.
Czystość wody destylowanej wykorzystywana jest także do sterylizacji narzędzi w autoklawach. W zakładach farmaceutycznych stosowana jest do przygotowywania gotowych roztworów do zastrzyków i kroplówek.
Woda destylowana nie ma większego zastosowania w gospodarstwach domowych, ponieważ nie jest zalecana do picia. Można natomiast stosować ją do różnego rodzaju urządzeń parowych. Dzięki temu nie będzie gromadził się w nich kamień.