Jakie krzesła laboratoryjne wybrać, aby zachować bezbolesny kręgosłup w pracy

krzesla laboratoryjne

Obecnie znacząca większość czasu pracy, jaki spędzamy w ciągu dnia, odbywa się w pozycji siedzącej. Ten, kto w taki sposób pracuje, wie doskonale jak bolesnym doświadczeniem może być zwykłe osiem godziny pracy. Plecy pracownika wołają o pomoc masażystów, coraz częściej idą na zwolnienie chorobowe, a w pracy zaczynamy mieć tyły. Co możemy zrobić, aby pracownik nie myślał o bólu, ale mógł skupić się na pracy? Wybrać odpowiednie krzesła laboratoryjne.

Jak każda inna pozycja statyczna siedzenie nie jest najodpowiedniejsze dla naszego układu mięśniowo-szkieletowego. Jako ludzie nie jesteśmy zaprogramowani do przebywania zbyt długo w jednej pozycji. Mięśnie, więzadła i krążki międzykręgowe potrzebują ruchu, aby się lepiej regenerować w nocy oraz utrzymać odpowiednią funkcję. Wybranie właściwego krzesła laboratoryjnego dla naszego pracownika nie jest wcale łatwym zadaniem. Internet jest przesycony ofertami różnych producentów i można dostać zawrotu głowy patrząc na niektóre ceny. Dlatego bardzo istotne jest przemyślenie kilku aspektów podczas zakupu. Postaramy się omówić kilka najważniejszych elementów.

Po pierwsze, zastanówmy jak wiele osób będzie w ciągu dnia korzystało z pojedynczego krzesła. Istnieją firmy, gdzie miejsce pracy przy biurku jest dzielone między kilkoma pracownikami. Wynika to z różnych względów. Czasami są to dwie osoby zatrudnione na część etatu, czasami specyfika pracy wymaga częściowo stacjonarnej, biurowej aktywności a częściowo pracy w terenie. Aby sprostać takiej potrzebie nasze krzesło laboratoryjne powinno posiadać możliwie dużo regulacji. Dzięki temu zmieniający się pracownicy będą mogli dostosować pozycję pracy do indywidualnych potrzeb.

Drugim ważnym elementem jest wielkość krzesła. Poprzez wspomnianą wcześniej regulację możemy dostosować miejsce do każdego rodzaju ciała, ale ważnym jest, aby zakupione krzesła laboratoryjne były większe niż standardowe krzesło. Dlaczego? Osoba o mniejszej posturze dostosuje sobie ustawienie zagłówka, podłokietników oraz długości siedziska dla siebie. A gdy po tej mniejszej osobie usiądzie większa, również może dopasować się do swoich wymiarów.